Mit süt-főz?
Balogh Erika


Nagyon szeretek főzni, és mindent tudok is. De ha kedveskedni akarok a páromnak - vagy ha a szüleim meg akarnak lepni valami finommal-, akkor spárga kerül az asztalra.
Ezen sokan csodálkoztak már az ismerőseim közül, mert a spárga a legtöbb ember fejében afféle drága különlegességként él, én meg vidéki kislány voltam. Mégis az egész család kedvence épp ez a különös zöldségféle. Olyannyira, hogy az édesapám otthon a kertben külön ágyást készített, ahol csak spárgát termeszt, a kedvemért. Nincs könnyű dolga, mert a spárga igényes növény, legalább három év kell, mire szüretelhető.
De aztán a legsokoldalúbban felhasználható zöldségféle. Mert lehet készíteni belőle levest, de erőleves betétjeként is tálalható, lehet előétel akár hidegen, akár melegen. Elkészítésénél nagyon fontos, hogy frissen használjuk.
A legfinomabb - és a legegyszerűbb - a

Spárga lengyelesen
Hozzávalók: másfél kiló meghámozott spárga, 10 dkg vaj, 10 dkg zsemlemorzsa, 1 dl tejföl, só, csepp cukor.
A megpárolt spárgát ruhán leszárítjuk, tálra tesszük, és vajban pirított morzsával leszórjuk, tejföllel meglocsoljuk, és már tálalható is.

Spárgakrémleves
Mivel a spárga vége nem olyan gyenge, mint a feje, ezért abból érdemes a krémlevest elkészíteni. Hozzávalók: egy darab erőleveskocka (vagy frissen főtt húsleves), másfél deciliter tejszín, petrezselyem, csipetnyi cukor, só.
Egy liter vízben felforraljuk a leveskockát (vagy egy liter húslevest veszünk alapnak), abban puhára főzzük a spárgavégeket, apróra vágott petrezselyemmel és a tejszínnel összeturmixoljuk, s ha kell, még sóval, cukorral ízesítjük.

A rakott spárga
úgy készül, mint a rakott burgonya.
Hozzávalók: másfél kilogramm megpárolt spárga, 4 főtt tojás, 3 evőkanál olaj, 1-2 dl tejföl, 5 dkg zsemlemorzsa (vajon vagy olajban megpirítva), só, esetleg reszelt sajt. (ínyencek darált sonkával vagy füstölt hússal is kiegészíthetik.)


Csók és könny, 1995. július




 

  Vissza