Oprimista beszélgetés Balogh Erikával


Elnézést kérek attól, aki esetleg csalódna, de ez egy abszolút optimista hangvételű színészinterjú lesz. Nincs benne semmi divatos önsajnálat, panaszáradat szerephiányról, rossz közérzetről, arról, hogy a főrendező nem köszönt vissza a büfében.

Az a helyzet ugyanis, hogy beszélgető partnerem, Balogh Erika, a Thália Színház tagja teljesen elégedett a helyzetével, szerepeivel, foglalkoztatottságával, egészségi állapotával, s ez nem valamiféle kincstári optimizmus. Valóságalapja van. Nevezetesen az, hogy havonta több, mint harmincszor lép színpadra, egyre nagyobb és szebb feladatokkal bízzák meg, foglalkoztatja a televízió, a rádió, a szinkron. A Háború és béke Natasa-alakítását a kritika szép szavakkal méltatta, nyáron sem unatkozott: augusztus elsejéig a Körszínház Dekameron-előadásában lépett a közönség elé, amely – mint mondja – elkapkodta a jegyeket, és még az állóhelyeket is megtöltötte. S ez, teszi hozzá, feldobja, inspirálja az embert. Nem véletlen, hogy a régi színészek esténként először a pénztárba kukkantottak be, hány jegy kelt el az előadásra, telt ház vagy foghíjas széksorok előtt játszanak-e.

Balogh Erika, mióta diplomát kapott a főiskolán – négy éve – a Thália Színház tagja, sőt, mondhatnánk akár nyolc esztendőt is, mert első éves főiskolásként, Várkonyi Zoltán rektori engedélyével, már szerepelhetett – az osztály többi tagjával együtt – a Körszínház Hiawatha produkciójában.
- Honoráriumot nem kaptunk, főiskolai gyakorlatnak számított ez a szereplés. S ettől kezdve minden nyáron – az utolsó főiskolai évet kivéve – részt vettünk az osztályfőnökünk, Kazimir Károly körszínházi előadásain. Egyébként nagyon jó közösség volt a miénk, tehetséges gárda: Bubik Istvánnal, Kubik Annával, Incze Józseffel, Kulka Jánossal, Forgács Péterrel jártam egy osztályba.
A Tháliában gyorsan a mély vízbe dobták, számos kisebb-nagyobb szerepet bíztak rá. Ma már oszlopos tag, ezt bizonyítja a havi 34-36 fellépés is.
- Ehhez nemcsak szellemi frissesség, hanem fizikai kondíció is kell. Honnan szerzi be?
- Sokat sportolok – mondja. – Régen atletizáltam a Ceglédi SE színeiben, s több megyei versenyt is nyertem. Most pedig lovagolok s hetente háromszor kondícionáló tornára járok a Tabánba. A Rácz fürdőtől felfutunk a Gellért-hegyre, közben gimnasztikázunk, aztán vissza a Rácz fürdőbe, gőz, úszás következik, a fiúk fociznak. Sok színész részt vesz ezen a tornán, Bubik István, Funtek Frigyes, Eperjes Károly, jönnek az „őstagok”, Dunai Tamás, Papp János is, meg a fiatalok a főiskoláról. Jól karbantartja a fizikumot ez a kiadós futás, úszás, torna.
- Az új évad milyen szerepeket hoz?
- Erről ma még semmit sem tudok, mert mi később kezdjük a munkát, mint a többi színház, a nyári, körszínházi szereplés miatt. Az bizonyos, hogy sikeres darabok műsoron maradnak: a Háború és béke, a Volt egyszer egy Városliget és a többi. Szerencsére én mindegyikben játszom, így az elkövetkezendő hónapokban sem fogok unatkozni.


Kárpáti György – Ország Világ, 1985. szept. 18.




 

  Vissza