Az erőszak határai


William Mastrosimone, az Amerikában topon lévő szerző pszichokrimijét mutatják be a Karinthy Színházban a szintén amerikai Christian Heppinstall rendezésében. A dráma különben Pulitzer-díjat nyert. S nagyon izgalmas film is készült a műből. A darab szerzőjének egy másik műve a Komédiumban fut, Pulóvergyűjtő címmel. A színlap szerint a krimit csak erős idegzetűeknek ajánlják. Nem is csoda, hiszen a színpadon – Az erőszak határai című darabban – a véresre vert, megkötözött férfi nem nyújt vidám látványt.

- Amikor elolvasta a szerepet, milyennek találta szerepét, Marjoire figuráját? – kérdezetem Balogh Erikától.
- Mastrosimone megtörtént esetek alapján írta a művét. Arról írt, hogy az erőszak mit vált ki a másik emberből Amikor először elolvastam a darabot, nagyon megijedtem. Gorombának, durvának találtam a szöveget. Nagyon sokat finomítottunk rajta. Feleslegesnek tartottam, hogy a három lány állandóan trágárul beszéljen. Raulnál – Kőszegi Ákos – maradtak a káromkodások, az erősíti a figuráját. Elolvastam még egyszer a színművet, és kiderült számomra, kivételes darab. Minden szituáció rettentően jól kitalált. S nagyon jó szerep Marjoire figurája. Kár lett volna kihagyni!
- Nem gátolja a próbákat, hogy a rendező nem beszéli a nyelvünket?
- Christian négy éve él Magyarországon. Sok mindent megért már magyarul. De beszél még franciául és németül is. Kellemes egyéniség, nagyon felkészült, tudja mit akar viszontlátni a színpadon. Nem utolsó sorban színészpárti, pontosan tudja, hol kell nekünk segítség. Hiszen Amerikában ő is dolgozott színészként.

- Ön amerikai születésű. Színész, rendező, sőt jelmezt és díszletet is tervez, mint ebben a darbban. Mi hozta hazánkban? – kérdezem Christian Happinstalltól.
- Nagyszüleim még 1916-ban kivándoroltak Szatmár megyéből. Érdekelt az őshaza. A diplomamunkámat is Örkény Istvánból írtam. Még Amerikában találkoztam Lengyel György rendezővel, meghívott a pécsi egyetemre tanítani, majd a színházban megrendeztem a Vérrokonokat. Magyarországon rengeteg a tervem. Komédiákat szeretnék rendezni, olyant, mint Feydeau Bolha a fülbe című munkája. Nagyon érdekel Molnár Ferenc s mellette az opera, abból is a barokk zene.



1995. 03. 18.




 

  Vissza