Beszélgetés Balogh Erikával, az Aranytíz igazgatójával


Népszerű színésznőnk, Ba­logh Erika személyében új igazgatója van az Aranytíz Művelődési Központnak. Az V. kerület kulturális centrumának vezetőjét terveiről kérdeztük.

- Nem kerülhető meg a kérdés: színésznői mivolta befolyásolja-e majd a munkáját? Pezsgőbb lesz-e a színházi élet az Aranytízben? Tervezi-e új színészek, rendezők V. kerületbe „csábítását”?
- A vágyaim, az álmaim nagyok. Természetesen azt szeretném, ha pezsgő, izgalmas színházi élet lenne a Teátrumban. Ennek persze anyagi feltétele is van. Az intézmény átalakítása jelenleg folyik, még nem látom világosan, mennyi pénz áll rendelkezésünkre a színházi produkciók megvalósításához. A színház technikai adottságai is gátat szabnak a fantáziám
szárnyalásának. A színpadi adottságok ismeretében kevés szereplős, jó darabokat szeretnék bemutatni, nagyon jó színészekkel. A rendezők közül már eddig is támogatásáról biztosított Bodolay Géza, Szikora János és Nagy Viktor. Viktor például az operairodalom gyilkosságait szeretné színre vinni, kiváló operaénekesek közreműködésével. Megemlítenék még egy tervet: Tolnai Klári hagyatékából szeretnék egy műsort készíteni. Klári az V. kerület díszpolgára, egy reá emlékező, állandó kiállítást is tervezek.
- Legnagyobb színészeink verses, irodalmi estjei hajdan eseményszámban mentek. Mensáros László, Básti Lajos, Berek Kati, Szemes Mari, generációknak nyújtott életre szóló élményt ezekkel a verses műsorokkal. Számíthatunk-e újra előadóestekre?
- Megkeresem azokat a színészeket, akiknek önálló estre való anyaga van. Tudom például, hogy Dörner György gyönyörű Wass Albert műsort állított össze, de Blaskó Péter is rendszeresen, nagyszerűen szaval.
- A tánc és a képzőművészet eddig is megbecsült művészeti ág volt az Aranytízben. Marad a korábbi struktúra, vagy itt is tervez változásokat?
- A képzőművészet támogatását magam is fontosnak tartom, még nagyobb teret szeretnék adni a kiállításoknak. Ami a táncot illeti, a klasszikus és modern tánc mellett erősíteni szeretném a táncház mozgalmat. Az aranylemezes Csík Együttes vezetőjével, Jánossal már beszéltem erről. Támogatja az elképzeléseimet.
- Megmaradnak-e a hagyományos szakkörök?
- Feltétlenül. Lelkes emberek dolgoznak ezekben a szakkörökben, új ötleteket is kértem tőlük.
- A nagyobb szabású, kerületi rendezvényeknek, ünnepségeknek is gyakran ad helyszínt az Aranytíz. Mit tervez ezek lebonyolítására?
- Az első nagyobb rendezvényen, a Pro Civibus-díjak átadásán már túl vagyunk. Megítélésem szerint jól sikerült. A célom nem lehet más, mint méltóságteljes, emelkedett hangulatú, precízen szervezett, színvonalas ünnepségek lebonyolítása. A siker záloga lehet, hogy az önkormányzat jó partner. Minden kerületi polgárt büszkeséggel és örömmel tölthet el, hogy miközben országos szinten szétzüllesztik a kultúrát, addig az V. kerület vezetői jelentős mértékben támogatják. Hajlandók anyagi áldozatot is hozni, tudják, hogy ez a jövő záloga. Nincs jogunk elvenni - az évszázadok alatt felhalmozott értékeket - a következő generációktól.



Mai Belváros, 2008. március 20.






  Vissza